Имя пользователя:

Пароль:


Приюты для кошек в других странах

Как и от чего спасать животных и их хозяев. Опыт положительный и отрицательный, наш и зарубежный

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 15 мар 2011, 21:34

Прыкольна)) я зараз у Амстары і зьбіраюся наведацца ў мясцовыя прытулкі.
А тут якраз Амстэрдам і абмяркоўваўся))) паспрабую знайсьці гэту баржу.
Адна бяда, што сайты на галяндзкай((( цяжка разабрацца, куды ісьці.
Дом прэстарэлых таксама бачыла... Эх.
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение Zet » 15 мар 2011, 21:58

Можно линк на голландском? Может, разберемся, куда идти :)
Аватара пользователя
Zet
Администратор
Администратор
 
Автор темы
Сообщения: 12613
Зарегистрирован: 26 мар 2009, 13:14
Откуда: Минск

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 15 мар 2011, 22:33

ну, куды ісьці мне ўжо галяндзкія сябры падказалі, там цікавей іншае - як гэта ўсё разьвівалася. Сяджу з гугл-транслэйтам))
вось што мне скінулі галяндцы http://amstelveen.dierenbescherming.nl/contact
маленькі прытулак
а вось вялікі сайт, у якім я зараз разьбіраюся
http://www.dierenbescherming.nl/erkenning-asielen
вось такія агіткі вісяць па горадзе

Изображение

Добавлено спустя 11 минут 14 секунд:
аб'ява была вялікая, на ўсю тумбу. Кажа, што сабачка-старычок шукае гаспадара. Яшчэ поўны сілаў і любіць гуляцца, поўны энэргіі, ахайны. Запрашае пазнаёміцца зь ім на сайце сабачага прытулку.
Дзядуля прыгажун, абажаю такіх))

Добавлено спустя 53 минуты 33 секунды:
ужо шмат чаго пераклала праз гугл, потым выкладу, а покуль можаце палюбавацца на прытулак)) (не адзіны ў Амстэрдаме)

Изображение


Изображение


Изображение

можна клікнуць на фотку адсюль і адправіцца ў віртуальны тур)) мне плагіны не дазваляюць(( http://www.architectenweb.nl/aweb/redac ... NTypeID=59

Разьлічаны на 180 сабак і 480 котак.
Агульная плошча 5800 м2
Дваравая тэрыторыя (паля для выгулу і гульняў сабак) 2700 м2

Паколькі тут і каты і сабакі, мне тут далей распавядаць (калі гэта, канешне, цікава камусьці:), ці стварыць новую, агульную? а можа назоў гэтай памяняць?
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение G_Z » 15 мар 2011, 23:47

Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 17 мар 2011, 00:10

знайшла на расейскім форуме цікавы расповед пра галяндзкія прытулкі
http://europe.bestforums.org/viewtopic.php?f=90&t=93
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение lila8606 » 18 мар 2011, 23:13

Девочки, согласитесь наш КД улучшается постоянно:), как думаете, может могли бы мы подсобраться, организоваться и снять помещение с тремя комнатами и купить туда хорошие клетки и обустроить всё ещё лучше, продуманнее и практичнее??
с 12 по 26 не в РБ.
только смс роуминг на велкоме.
Аватара пользователя
lila8606
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2202
Зарегистрирован: 30 дек 2009, 16:50
Откуда: Минск/Парк Челюскинцев
Полное имя:

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 18 мар 2011, 23:23

а я такі дабралася да зялёнага прытулку))) да Гаагі было хутчэй даехаць)))
Справаздача будзе (спадзяюся, вам цікава)

На баржу намылілася сёньня, яна працуе з 13 да 15. Знаходзіцца на канале ў Singel, гэта цэнтар, думала, лёгка знайду, таму і была там каля 14.00. А Singel у цэнтры з нумерацыяй дамоў 400, а баржа тая 38... таму ніяк не пасьпела((( Можа яшчэ да ад'езду здолею... А чо, можа і нам паставіць на Свіслачы такую атракцыю.

Распавяла ў зялёным, як у нас абстаяць справы. Тамтэйшы люд васхіціўся ВАМІ))) перадаваў прывітанкі і пажаданьні посьпехаў. А іхні вет Піт нават перазапытаў, ці Беларусь - гэта Эўропа...

У Нідэрляндах не забіваюць жывёл. Усыпленьне - толькі па медычных паказаньнях, альбо калі паводзіны небясьпечныя і не паддаюцца выпраўленьню (натуральна, гэта скрайняя мера, якую рэдка ўжываюць).
Калі жывёла на вуліцы без нагляду, яна належыць гораду, і мясцовыя ўлады абавязаныя злавіць жывёлу і адправіць у прытулак. Для Амстэру і акрэснасьцяў гэта якраз гэтае мейсца, пра якоя аповед ніжэй.
Цягам 14 дзён жывёла належыць гораду і горад плоціць прытулку грошы на яе ўтрыманьне. Пасьля тэрміну жывёла пераходзіць ва ўласнасьць прытулку, і ён можа яе ўладкоўваць.
Dierenopvangcentrum Amsterdam
http://www.dierenasielamsterdam.nl/default.htm

Місія
"Мы вядучы прытулак для сабак і катоў. Нашая спэцыялізацыя - наладжваньне адпаведнай і устойлівай сувязі паміж людзьмі і пітомцамі. Мы факусуемся на дабрабыце нашых падапечных і нам належыць вядучая роля сярод арганізацыяў, якія займаюцца ўладкаваньнем жывёл у Амстэрдаме. Мы факусуемся на рэабілітацыі жывёлы і адукацыі чалавека. Мы празрысты з усіх бакоў"

Гісторыя прытулку.
Узнік ажно ў 1901 (!!!). Тады туды трапляла каля тысячы валацужных, хворых жывёл. Каля чвэрці знаходзілі новы дом, астатніх забівалі. У 1907 мясцовая ветклініка прапанавала бесплатную дапамогу жывёлам, "якім не вельмі пашанцавала ў жыцьці". Ужо ў 1925 колькасьць жывёлаў павялічыліся да 5 тыс на год. На жаль, узровень ветэнарыі быў такі, што большасьць памірала, альбо была забіта.
У 1927 прытулак пераехаў у новы будынак, дзе і заставаўся наступныя 80 год.
З часам разьвівалася навука, у ветаў зьявіўся доступ да антыбіётыкаў, з 70-х пачалі кастрыраваць і стэрылізаваць.

Прытулак рос і нават з улікам новых прытулкаў не хапала мейсцаю У выніку гарадзкія ўлады вырашылі выдаць поле пад вялікі сучасны будынак, які аб'яднаў пад сваім дахам некалькі ўстановаў. Пабудавалі за год. Адчыніўся 3 кастрычніка 2007.

Изображение

Як пісалася, разьлічаны на 180 сабак і 450 котак.

Изображение

Мае форму трохкутніку, спраектаваны так, каб гул ад жывёл ішоў унутр, ва двор, каб не турбаваць людзей. У быдынку ёсьць клімат кантроль.

Свой ветэрынар і спэцыяліст па паводзінах. Работнікі з адмысловай адукацыяй + валянтэры

Изображение

(на малюнку - эмблема хуткай дапамогі жывёлам, яна незалежна ад прытулку, але прывозіць ім жывёл)

Статус прытулку - незалежная прыватная арганізацыя. Не зьяўляецца муніцыпальнай установай і не ўваходзіць у парасонкавыя арганізацыі.

Арганізацыя складаецца з асацыяцыі і фундацыі. Асацыяцыя адказная за будынак і збор сродкаў, а фундацыя - за працу прытулку. Адны і тыя ж людзі зваходзяць у рады асацыяцыі і фундацыі, за штодзённую працу адказвае дырэктар.

Адукацыя:
Кіраўнікі прытулку праходзяць навучаньне за мяжой, пастаянна ідзе абмен досьведам - гэта з аднаго боку. Зь іншага - адукацыйная праца з насельніцтвам. У прытулку ўпэўнены, што будзе менш праблемаў у паводзінах жывёл, калі людзі будуць больш пра іх ведаць. Праводзяцца дні расчыненых дзьвярэй.

Изображение

Фінансаваньне:
Прытулак атрымоўвае штогадовы сбор з гарадзкіх уладаў, за тое, што трымае знойдзеных жывёл 14 дзён. Але жывёлы звычайна затрымліваюцца надолей. Прытулку трэба ля 4000 эўра штодня.
- 25% пакрываецца за кошт гранту ад гораду
- платныя паслугі: гатэль для жывёл (7-12 эўра на дзень), таксі для жывёл, якое езьдзіць па ўсёй Галяндыі, цырульня, мэдычныя паслугі, чыпаваньне (15 эўра)

Изображение

(Pet and Breakfast па аналёгіі з надпісам на гатэлях Bed and Breakfast)

Изображение

(тэма "кіроўцы, адгукніцеся!" для іх не актуальна:)

Изображение

(цырульня)

- продаж жывёл

котка - 85 эўра
кацяня - 105 эўра
котка старэйшая за 10 год - 25 эўра зьніжка
котка тыдня - 25 эўра зьніжка

Изображение

(пры мне гэтую маляву і яшчэ адну купілі, выклаўшы за сямейнае шчасьце 170 эўра - прышлі за адной, упадабалі дзьвюх:)


сабака - 120 эўра
шчанюк - 155 эўра
сабака старэйшы за 12 год - 25 эўра зьніжка
сабака тыдня - 25 эўра зьніжка

- ахвяраваньні прыватных асобаў і кампаніяў
Последний раз редактировалось SlaDa 25 сен 2011, 14:32, всего редактировалось 2 раз(а).
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 19 мар 2011, 18:03

Ну і больш падрабязны фоторэпартаж))

Изображение

Жанчына з рэцэпцыі прыходзіць на працу з 2 сваімі пёсікамі)) Яны супер забаўныя і ласкавыя, а адзін, Бок, любіць забірацца на мейсца гаспадыні, калі яе няма)))

Усе размаўляюць па-ангельску, прыбіральшчык з сабачай сэкцыі робіць мне экскурсію па сваёй частцы: пляцоўкі для выгулу сабак, з аднаго боку для гасьцініцы, зь іншага - прытулку, але аднолькавыя

Изображение

("особо опасный" на прагулцы:)

Изображение

Изображение

Изображение

Унутры і гатэль, і прытулак выглядаюць таксама аднолькава. І не вельмі глямурна)) Пах ёсьць. Але з кожнай клеткі - выхад у клетку на вуліцы. Усьпёку ім ставяць тазікі з вадой.

Изображение

Изображение

Изображение

("особо опасный":) жыхар гатэлю, такі лапачка, вельмі хацеў гуляцца, аблізаў мне рукі)

Сабак на прысторойства было няшмат, збольшага усе вялікія, байцовых пародаў, адзін лабрык. На рэцэпцыі ляжыць каталёг з фоткамі і апісаньнем характару сабакі, прышоўшым прапануюць спачатку праглядзець каталёг, і ім выведуць на знаёмства сабак, якія спадабаюцца, каб не траўміраваць пастаяльцаў экскурсіямі па вальерах.

Хутчэй разыходзяцца маленькія сабакі. Чорных разьбіраюць неактыўна.

Пральня:

Изображение

Кухня:

Изображение

Вет мае кабінет, прыёмную, аперацыйную, рэнген

Изображение

Адмысловы пакой, ключы ад якога мае паліцыя і хуткая жывёльная дапамога, каб можна было жывёлу туды даставіць укочы

Изображение

Пакой валянтэраў

Изображение

КАШАЧАЯ ТЭРЫТОРЫЯ
У котак тры аддзелы: продажу - там дзе жывуць тыя, хто гатоў да прыстройства, каранцін, гатэль

Я была толькі ў аддзеле продажу

Ён складаецца з пакою з клеткамі і пакою для гульняў

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Самыя папулярны колер - руды. Чорных бяруць неахвотна. Пры мне котак было няшмат, кажуць, не сэзон. Апроч работніцы была валянтэрка. Жагчына-прафэсар ва ўзросьце, якая прыходзіць сацыялізаваць дзікіх коцікаў.

Шарлота, якая там працуе, распавяла, што многія, хто бярэ ў іх катоў, потым ахвяруе ім грошы. А некаторыя людзі нават пакідаюць у спадчыну хаты, аўтамабілі, іншую маёмасьць.

Пры мне было 2 маладыя пары, адна купіла дзьвюх котак, другая адну.

"Людзі ў Галяндыі гатовыя плаціць за котку. Стаўленьне як да члена сям'і, да дзіцяці. Таму патрэбна і траціць столькі ж",- распавядае Шарлота.

Кастрыраваць кашака ў галянддзкай клініцы каштуе 100 эўра, стэрылізацыя даражэй.

ТРОШКІ ІНТЭР'ЕРУ

Изображение

Там жывуць і знойдзеныя птушкі, іх не прыстройваюць, у прытулку зараз іхні домік

Изображение

Рэцэпцыя

Изображение

Вось і ўся экскурсія. Разьвіталася з малышом Бокам і больш не адцягвала на сябе ўвагу работнікаў і валянтэраў

Изображение

КАНЕЦ

Изображение
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение G_Z » 19 мар 2011, 18:19

Спасибо! Снято!

То есть взято: http://forum.pets.by/viewtopic.php?p=605027#605027 :)
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение lila8606 » 19 мар 2011, 23:22

SlaDa Даша, спасибо тебе огромное.
с 12 по 26 не в РБ.
только смс роуминг на велкоме.
Аватара пользователя
lila8606
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2202
Зарегистрирован: 30 дек 2009, 16:50
Откуда: Минск/Парк Челюскинцев
Полное имя:

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение G_Z » 02 апр 2011, 19:27

Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение bobra » 14 май 2011, 14:05

Вильнюс, торговый центр, третий этаж. По соседству с модными кофточками последней коллекции с левой стороны и дорогими туфельками с правой находится небольшой приют для животных - вот он, расположился в маленьком импровизированном домике:
Изображение

купил кофточку, пора выбрать кота -
Изображение

щенки веселились и переворачивали воду -
Изображение

одна из листовок -
Изображение

К сожалению, фотоаппарата у меня с собой не было, а волонтер была занята делами, и не хотелось ее отвлекать - поэтому такой куцый отчет.

Не знаю, кто оплачивает этому приюту помещение, но, мне кажется, торговый центр - очень хорошее место для проведения кошачье-щенячих акций в холодное время года.
фотографии отснятых котов тут
Аватара пользователя
bobra
Знающий
Знающий
 
Сообщения: 1373
Зарегистрирован: 06 окт 2009, 22:05
Полное имя:

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение STRAJ » 14 май 2011, 14:38

bobra, видели с Eshika этот приют, немного пообщались с волонтерами))) Сам торговый центр безвозмездно предоставил помещение для того, чтобы они могли пристраивать котов/котят и небольших собачек/щенков. До этого они конкретно занимались собаками и немножко котами. А сейчас занимаются и теми и теми))))
А еще у них там стоят коробочки для пожертвований.

Изображение Фотка сделана в 2010, перед Новым годом.
Завидуйте молча ;)
Аватара пользователя
STRAJ
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2054
Зарегистрирован: 21 сен 2009, 07:33
Откуда: Minsk

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение SlaDa » 14 май 2011, 20:13

а які менавіта гандлёвы цэнтр? таксама хачу да іх зайсьці
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Приюты для кошек в других странах

Сообщение STRAJ » 14 май 2011, 20:18

SlaDa, Ozas) Возле аквапарка.
Завидуйте молча ;)
Аватара пользователя
STRAJ
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2054
Зарегистрирован: 21 сен 2009, 07:33
Откуда: Minsk

Пред.След.

Вернуться в Все грани зоозащиты

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей

cron