Имя пользователя:

Пароль:


Закон о животных. "Суперкот" внес предложения.

Законопроект уже принят депутатами

Как и от чего спасать животных и их хозяев. Опыт положительный и отрицательный, наш и зарубежный

Закон о животных. "Суперкот" внес предложения.

Сообщение Zet » 24 янв 2011, 16:13

Всем, кто заинтересован в обсуждении Закона о животных. Что вы считаете необходимым в нем видеть?

Темы:
Государственное регулирование и контроль, платежи
Продажа-покупка. Право собственности
Требования при обращении с животными
Содержание животных
Регулирование численности животных.
Приюты для животных
Возмещение вреда, страхование, ответственность

Скачать обсуждаемый Проект Закона об обращении с животными в формате RTF можно по этой ссылке:

http://superkot.ifolder.ru/21565971
Аватара пользователя
Zet
Администратор
Администратор
 
Автор темы
Сообщения: 12613
Зарегистрирован: 26 мар 2009, 13:14
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 18 мар 2011, 19:50

Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 18 мар 2011, 23:10

Уфф, нарэшце сабралася і разам прачытала ўсе 15 старонак.
Толькі адна просьба - можа мне хто-небудзь сам праект на мыла даслаць? а то ў мяне траблы з пампоўкай.

Тут запытвалі пра правы гаспадара сабакі. Для мяне такія правы - гэта весьці лад жыцьця, які я жадаю, разам са сваім сабакам. Тобок, спакойна гуляць па вуліцах і прашпектах, а не па задворках, хадзіць з сабакам у кавярню, у краму і г.д.

Я шмат разоў і паўсюль паўтарала, што стан нашых сабак - адлюстраваньне стану грамадзтва. Я жыла шмат у якіх краінах ЭЗ, там сабакі паўсюль. У Аўстрыі адзін выкладчык хадзіў часам на лекцыі з 2(!) сабакамі - рэтрыверам і сэттэрам, бо "ім дома сядзець сумна". Сабакі ходзяць з гаспадарамі ў бары, а таксама некаторыя непрадуктовыя крамы.

Самае галоўнае - сабакі не сварацца паміж сабой! Таму што гаспадары спакойныя і абароненыя, не чакаюць падлянкі за кожным кутом. Людзі вітаюцца з сабакамі. У нас жа і з суседам не кожны лічыць патрэбным вітацца. Грамадзтва спакойнае - і сабачая грамада таксама.

Так, суседзяў раздражняе, што мая Гіпі гаўкае. Але іх усе ў прынцыпе, раздражняе. У нас усе супер раздражнёные і брэшуць адно на аднае пагорай за маю Гіпі.

Людзі не ўмеюць змагацца за свае правы з тымі, хто іх сапраўды парушае, таму зрываюцца на сабаках. Як і зь іншага боку, многія заводзяць сабак, асабліва байцоўскіх, каб самазацьвердзіцца.

Не хачу абагульняць, канешне. І разумею, што ўсеагульнага шчасьця законам не дамагчыся.

Па асобных пунктах:
абавязковую стэрылізацыю і прышчэпкі ад шалёнства - нельга! Прыкладам, у маёй супрацьпаказаньні па здароўі.

Мары марамі (бо ў адносінах да людзей не дамагчыся...) але хацелася б адказнасьці ветаў за памылку, асабліва з фатальным вынікам

Наконт пародзістых сабак - гэта нейкі жывёльны расізм)) калі імкнуцца да таго, каб не было дварняжак. Дварняжка - гэта больш гуманна за французскага бульдога, прыкладам, у якога дзякуючы тым, хто яго вывеў, велізарныя праблемы са здароўем. Я мэтанакіравана хацела дварняжку з Гурскага (праўда, яна выпадкова аказалася копіяй польскай нізіннай:)

Наконт падатку: пытаньне спрэчнае. Згодная збольшага з Натальляй. Але гэта ня толькі тычыцца падатку на сабак. Прыкладам, я ніколі не кінула і паперкі на зямлю, але ж з маёй кішэні аплочваюць дворнікаў, якія прыбіраюць за тымі, хто ўвогуле ніякіх падаткаў не плоціць. Потым тыя, хто ходзіць да прыватных дактароў. Як правіла, гэта людзі нябедныя, адпаведна, яны і падатак большы ў натуральным вымярэньні сплочваюць, які ідзе на бясплатную мэдыцыну, якой яны не карыстаюцца. Тобок, яны двойчы плоцяць.

Доктару наконт таго, хто мусіць адказваць, калі дзікі сабака альбо дзік нанёс шкоду здароўю аальбо маёмасьці чалавека. Ёсьць такая штука карысная - страхаваньне ад форс-мажора. Страхавая кампанія вам сплоціць і калі маланка ўдарыць у дах, і калі дзік агароды патопча.

Шум - гэта праблема тых, хто будаваў нашыя дамы. Я чую, як суседзі ходзяць і пісаюць, сьмяюцца, ня кажучы ўжо пра сварацца. Не забараніць жа ім. А яшчэ панарабілі эўрарэмонтаў і гудбай ізаляцыя. Гэта мае правы парушаныя як уладальніцы кватэры, што маё права на абарону прыватнага жыцьцё парушана.

Я, канешне, за тое, каб прыбіралі за сабакамі. А вось калі мая сабака зжэрла нешта ў двары, атруцілася, не прывядзі Бог, хто вінават? Хто вінават, што ў самым чыстым у сьвеце горадзе Менску, мне сабаку прыходзіцца кожны раз адмываць пасьля прагулкі? Карацей, калі я мушу адказваць за какешкі свайго сабакі, то і хачу быць абароненай ад таго, што можа прынесьці шкоду майму пітомцу. І згодна з Натальляй - мая справа, як я буду прыбіраць: савочкам ці пыласмокам.

Апекунства - абявязкова! Наконт тэрміну - можа куратар? Мне ўвогуле падабаюцца агульныя жывёлы, якія жывуць у дварох і калектыўна падкормліваюцца. Таксама трэба прапісаць ператрымкі, замацаваць магчымасьць.

Досьвед іншых краінаў: магу пагадзіцца з G_Z, мы прызвычаіліся адтуль тупа браць усё, а не рабіць самім. А сутнасьць адтуль мы не бярэм - гэта адносіны паміж людзьмі, нормы жыцьця ў грамадзтве і г.д. Яны да гэтага шлі і дайшлі самі, "сваім пешком".
Але досьвед вывучаць патрэбная. Я б параіла Аўстрыю, Чэхіі і Галяндыю.

Яшчэ трэба нейкія адукацыйныя рэчы. Каб тлумачылі ў школах дзецям і на бацьковых схадах бацькам, што гістэрычна махаць на сабаку рукамі - гэта самазабойства)) Я за тое, каб жывёлам дазволілі знаходзіцца ў грамадзкіх мейсцах - школах, шпіталях, дамох прэстарэлых, нават у турмах! Практыка іншых краінаў сьведчыць - гэта толькі на карысьць.

І яшчэ, у сабак і катоў мусіць заставацца права быць жывёлай, жывой істотай, а не рэччу.

Мы мусім разумець, што мы, людзі, і гэтак адабралі ў прыроды значную яе частку, мы імкнемся выселіць усё жывое з захопленнай тэрыторыі. Для плянэты мы горш за любога прусака. Неглядзячы на колькасьць адукацый і прачытаных кніг.
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 19 мар 2011, 01:16

Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 19 мар 2011, 01:36

не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 21 мар 2011, 19:23

Не в "СМИ", а сюда: поскольку обсуждаемый законопроект предполагает запрет на содержание в городе собак определенных пород.

12.11.10 20:08
В Шанхае введут закон "одна семья - одна собака"

Изображение Власти Шанхая подготовили законопроект, согласно которому семье будет запрещено держать дома более одной собаки, сообщает Lenta.ru о ссылкой на газету China Daily
В случае принятия закон вступит в силу в следующем году. Владельцы собак будут обязаны либо стерилизовать своих питомцев, либо раздавать щенков до достижения ими трехмесячного возраста, либо отсылать их в лицензированные питомники. Нарушителям закона грозит штраф до 1000 юаней (около 150 долларов).
Власти вынуждены пойти на эту меру из-за слишком большой плотности населения города и нехватки жилой площади. Согласно статистике 2008 года, в Шанхае проживает 18,9 миллиона человек, причем на квадратный километр земли приходится 2978 человек. По официальным данным, в семьях горожан живет около 800 тысяч собак. В городе ежегодно регистрируются около 100 тысяч нападений с их стороны.
В китайских городах Гуанчжоу и Чэнду уже действуют ограничения на количество собак в семье.

http://www.kraj.by/belarus/news/mirovie ... 2010-11-12

Что бросается в глаза.
Цифры. Население; плотность населения - прежде всего. (Количество инцидентов - тоже впечатляет...)
Плотность населения - вот основная причина не запрета, но ограничения.

И если вспомнить, что не так уж вроде бы давно в Китае было вообще запрещено держать собак (в городах, наверное?), - можно видеть движение: не к запрету - а от него. Насколько это возможно, конечно.
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 21 мар 2011, 22:07

беларускае цуда прынята параўноўваць зь кітайскай мадэльлю (у "правільных" акадэмічных колах))
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 22 мар 2011, 18:36

У соседей.

http://www.vesti.ru/videos?vid=326511&cid=1 (если нормальный Интернет). Сегодняшнее.

Пока только смотрю. Без комментариев.

P.S. Там ссылки есть. Вот - тоже (несколько минут всего) интересно, по-моему: http://www.vesti.ru/only_video.html?vid=325481 Видимо, из более раннего.
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 22 мар 2011, 21:24

Вот еще что...

Совсем это упустили. Не звучало абсолютно нигде. Если бы не возник разговор на "параллельном" форуме (на петсе) - не вспомнил бы.

Соль - или что там у них? - на дорогах (зимой). Я просто забыл об этом.

И рад бы с собакой куда подальше со двора - а дорогу не перейти. Вот я о чем.
Впрочем, как-то жалоб не слышу. Может, перестали ту дрянь сыпать, что лет восемь назад начали?
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 22 мар 2011, 22:54

я, канешне, пра соль не падумала, але выказвала думку, што паколькі ад мяне патрабуюць прыбіраць какі маёй сабакі, хацелася б, каб мая сабака, у сваю чаргу, якімі какамі, раскіданымі чалавекамі не атруцілася
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 22 мар 2011, 23:24

Тут ня проста "чалавекі" - "дзяржаўныя чалавекі"; адмысловыя службы. ЖЭС ці ЖКГ - ці як там яшчэ...
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 23 мар 2011, 01:34

ну яны ж і атруту часам рассыпаюць. Праўда, апошнім часам не чула такіх гісторыяў, каб труцілі сабак

А яшчэ хацелася б наконт транспарту... Каб у метро можна было, напрыклад. Навеяна праглядам фотак новай гарадзкой электарацыі, швайцарскай, якая праз паўгады мусіць пачаць катацца ад вакзалу да Жданоў. Там вісяць налепкі забароны сабак, цыгарэт, алкаголю
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 23 мар 2011, 08:08

Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение SlaDa » 23 мар 2011, 14:56

нават фотку дадам))) оффтоп, трохі, але па справе http://nn.by/?c=ar&i=52095

Изображение

Ударым жа электрапрабегам па алкагалізму, паленьні і сабакаводзтве!
не ў Беларусі
Аватара пользователя
SlaDa
Зоо-гуру
Зоо-гуру
 
Сообщения: 2776
Зарегистрирован: 24 сен 2010, 19:34

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 23 мар 2011, 15:22

Мне так думается, что совсем и не оффтоп...

Наши бравые "защитники животных", как всем нам хорошо известно, очень любят шокировать публику красочными фото и видео. В то же время, от их внимания ускользнул тот факт, что из общественного транспорта исчезли правила проезда; их ненавязчиво сменили какие-то "условия".
Условия, в которых уже нет ни строчки о провозе животных.
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Re: Закон о животных. "Суперкот" вносит новые предложения

Сообщение G_Z » 25 мар 2011, 19:58

А вот и оно, то самое...

Изображение Берегите лапы от реагентов
06.12.10

Антигололедные составы, которыми посыпают улицы, вредят лапкам собак. На подушечках пальцев лап появляются трещины, аллергические реакции, ожоги. Как уберечь питомца от воздействия соляных смесей? Портал http://www.interfax.by собрал советы кинологов.

Увы, многие «достижения» прогресса изрядно портят жизнь нашим любимым питомцам. К числу вредных факторов относятся антигололедные смеси. Если они даже кузов автомобиля разъедают, то представьте, что они могут сделать с кожей на лапках.

[...]

http://www.interfax.by/article/73572
Мне оппоненты ни к чему - мне и меня хватает.
(Свистнуто с k9-forum.ru.)


Есть отличная замена Интернету!
Выйдешь на улицу - бабульки на лавочках тебе и оценку поставят, и комментарии добавят, и статус вслед выкрикнут.
Аватара пользователя
G_Z
Друг приюта
Друг приюта
 
Сообщения: 3615
Зарегистрирован: 28 мар 2009, 14:04
Откуда: Минск

Пред.След.

Вернуться в Все грани зоозащиты

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей

cron